Drewno wężowe – charakterystyka i ciekawostki
Drewno wężowe (Piratinera guianensis) jest jednym z najbardziej poszukiwanych gatunków drewna na świecie. Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej twardości, a także wspaniałemu wyglądowi – pięknej barwie i deseniem przypominającym rzeczywiście skórę węża lub też cętki geparda. Właśnie dlatego inne, zagraniczne nazwy tego gatunku drewna to między innymi „Leopardwood”. Zwane jest także „Speckledwood”, czyli drewnem plamistym, upstrzonym. Czym się charakteryzuje i do czego nadaje?
Drewno wężowe – pochodzenie i występowanie
Drewno wężowe pochodzi z Ameryki Południowej, choć występuje także w innych miejscach – między innymi w Afryce Południowej i w Australii. Jest drewnem egzotycznym, niezwykle chętnie wykorzystywanym w przemyśle, choć na jego zakup mogą sobie pozwolić nieliczni. Jest gatunkiem cennym, w swej najbardziej widowiskowej wersji tak bardzo, że kosztuje mniej więcej tyle samo co kamienie szlachetne!
Zobacz także: drewno Abura
Drewno wężowe – charakterystyka
Drewno wężowe posiada ciemnoczerwoną lub czerwono-brązową barwę, upstrzoną nieregularnymi, ciemnobrązowymi paskami i cętkami, które nadają mu wyglądu skóry węża lub lamparta. Drewno to z czasem jeszcze ciemnieje. Charakteryzuje się niezwykłą twardością i grubością – jest gatunkiem bardzo ciężkim, o dużej gęstości, a przez to także wielkiej odporności i trwałości. Jest wręcz ekstremalnie twarde – to jeden z najtwardszych gatunków drewna na świecie. Przez to też jest ciężkie w obróbce mechanicznej. Nadaje się do toczenia oraz poddaje polerowaniu – obróbka powierzchni jest bowiem łatwiejsza niż całego drewna.
Zobacz także: Palo Santo
Jeśli chodzi o pozostałe parametry, ten gatunek drewna jest bardzo oleisty – głównie przez swoją gęstość. Jego suszenie może sprawiać kłopoty, jednak jest możliwe – najlepiej by schło na świeżym powietrzu osiągając stan powietrzno-suchy, o wilgotności 15-20%. Z uwagi na swoją gęstość i oleistość może być ciężkie w klejeniu. Jest jednak odporne tak na uszkodzenia wynikłe z codziennego użytkowania, jak i na owady oraz oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Jego doskonały wygląd i trwałość rekompensują problemy z obróbką!
Zastosowanie drewna wężowego
Drewno wężowe znajduje wiele zastosowań – głównie z uwagi na swój wspaniały, elegancki wygląd. Używane jest między innymi do tworzenia małej galanterii toczonej, jak długopisy, pióra, albo pudełka na cygara. Produkuje się też z niego rękojeści narzędzi i instrumenty muzyczne. Stosowane jest jako fornir oraz do intarsji.
Zdjęcia: Wood-database