Treść główna

Porady Ciekawostki Jakie drewno do kominka?

Jakie drewno do kominka?

Kominki, po latach zapomnienia, wracają do łask. Znowu doceniamy niepowtarzalną atmosferę, jaką tworzą oraz fakt, że w salonach są one niezastąpionym wręcz źródłem ciepła. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do pieców, w kominku nie możemy używać takich rodzajów opału, jak płyty drewniane czy węgiel – korzystać możemy w nim jedynie z odpowiednich gatunków drewna. Są to między innymi buk, jesion, topola, grab, brzoza i olcha, a poza nimi użyć można również drewna pochodzącego z jabłoni, śliwy i innych drzew owocowych, które nie tylko świetnie się palą, ale także wydzielają przy tym przyjemny aromat.

jakie drewno do kominka, drewno do kominka

Jakie powinno być drewno kominkowe?

Drewno kominkowe to specyficzny rodzaj drewna opałowego. W odróżnieniu od drewna, którym palić będziemy w zwykłym piecu, drewno kominkowe pod żadnym pozorem nie powinno być zbyt dymiące. Poza tym ważne są także rozmiary poszczególnych kawałków. Nie powinny przekraczać trzydziestu centymetrów. Ważne jest również suszenie drewna – najlepiej będzie, jeśli drewno kominkowe będzie sezonowane przez dwa lata. Dopiero po upływie tego czasu bowiem nadaje się ono w stu procentach do palenia w kominku. Warto wspomnieć, że okres ten można nieco skrócić stosując specjalne komory do suszenia.

jakie drewno do kominka, drewno do kominka

Drewno kominkowe i jego parametry

Najważniejszym parametrem drewna kominkowego jest jego wartość opałowa. Osobom niedoświadczonym z całą pewnością trudno będzie prawidłowo ją wyznaczyć – dlatego też warto powiedzieć kilka słów na ten temat i wyjaśnić, jakie drewno do kominka nada się najlepiej. Na to, jak dane drzewo opałowe sprawi się naszym kominku największy wpływ mają jego suchość i twardość. Twarde gatunki bowiem palą się znacznie mniejszym płomieniem, z czego z kolei wynika dłuższy czas palenia, mniejsza ilość dymu i większa kaloryczność drewna. Warto pamiętać także, że kora w ogromnym stopniu obniża wartość opałową drewna i może sprawić, że będzie ono nawet trzykrotnie mniej kaloryczne.

jakie drewno do kominka, drewno do kominka

Wilgotność drewna kominkowego

Optymalna wilgotność drewna kominkowego wynosi mniej, niż dwadzieścia procent – zalecane wartości to od dwunastu do osiemnastu procent. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy wilgotność drewna pozwala na jego wykorzystanie w kominku jest z całą pewnością użycie wilgotnościomierza. Za pomocą tego urządzenia dowiemy się, jak duży jest udział wody w danym drewnie. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze będzie on nam potrzebny – wilgotność oscylującą wokół dwudziestu procent rozpoznamy poprzez dotknięcie powierzchni drewna ręką. Wiele na ten temat powiedzą nam również takie sposoby jak próba ognia – drewno źle wysuszone piszczy podczas palenia – czy porównanie jego masy i koloru.

Przechowywanie drewna kominkowego

Aby drewno kominkowe służyło nam wystarczająco dobrze, warto zadbać o odpowiednie warunki do jego przechowywania. Niezastąpiona okaże się na pewno wiata na drewno, dzięki której drewno niezależnie od warunków atmosferycznych zachowa właściwy poziom wilgotności i wymaganą kaloryczność. Decydując się więc na montaż kominka, powinniśmy również zatroszczyć się o wiatę na drewno kominkowe.