Treść główna

Porady Ciekawostki Kuchnia drewniana – czy warto się na nią zdecydować?

Kuchnia drewniana – czy warto się na nią zdecydować?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Logiczne jest zatem, że powinna być odpowiednio urządzona i wyposażona. Od rodzaju i jakości mebli, które znajdą się w naszej kuchni zależy komfort i przyjemność jej użytkowania.

kuchnie drewniane

fot. Jeremy Levine Design


W dzisiejszych czasach mamy do wyboru mnóstwo różnych kuchni – od nowoczesnych po styl rustykalny. Wśród nich największą chyba popularnością cieszą się kuchnie drewniane. Nie sposób zaprzeczyć, że wyglądają one niezwykle efektownie i robią olbrzymie wrażenie. Wiele rodzajów i wzorów, w jakich dostępne są kuchnie drewniane sprawia, że świetnie nadadzą się zarówno do domów, które urządzone zostały w nowoczesnym stylu, jak i tych, których wnętrza zaaranżowano z szacunkiem do tradycji. Uniwersalność drewna dalej projektantom mebli kuchenny spore pole do popisu i możliwość dopasowania do każdego wnętrza.

kuchnie drewniane

fot. ChalonHandmade

Kuchnie drewniane mają swoje wady i zalety – o obu należy pamiętać i wziąć je pod uwagę podczas dokonywania ostatecznego wyboru.

Zalety kuchni drewnianej

Wśród zalet kuchni z drewna na pierwszym miejscu wymienić należy z całą pewnością ich wygląd oraz niewątpliwe atuty estetyczne. Poza tym, jak wszystkie inne meble drewniane, są one niezwykle trwałe. Jeśli tylko będziemy o nie właściwie dbali, poddając je regularnym pracom renowacyjnym i konserwacyjnym, bez większych problemów posłużą nam całe lata, nieraz służąc kilku pokoleniom.

kuchnie drewniane

fot. Mirage floors

Wady kuchni z drewna

Jeśli chodzi zaś o wady kuchni drewnianych należy z kolei wymienić konieczność ich częstej konserwacji. Z uwagi na to, że drewno, nawet jeśli jest odpowiednio zabezpieczone, jest niezwykle wrażliwe na działanie wilgoci, której przecież w żadnej kuchni nie brakuje, powinniśmy chronić je przed wodą i nie wycierać zbyt mokra ścierką.

Jaki gatunek drewna na meble kuchenne?

Z uwagi na to, że meble kuchenne nieustannie mają kontakt z żywnością, rzeczą niezwykle ważną jest to, by były one wykonane z litego drewna, nie zaś różnego rodzaju sklejek produkowanych z użyciem groźnych nieraz dla zdrowia chemikaliów. Nie każdy rodzaj drewna nada się do wykonania mebli kuchennych. Wśród drzew, których drewno najczęściej wykorzystywane jest do produkcji mebli kuchennych spotkać można między innymi olchę, sosnę, dąb i orzech amerykański oraz rozmaite drewna egzotyczne takie jak na przykład merbau, mahoń czy palisander. Meble kuchenne wykonane z drewna wybierane są bardzo często również dlatego, że dzięki nim możemy dokładnie zagospodarować każdy skrawek powierzchni naszej kuchni.

kuchnie drewniane

fot.  thekitchendesigner.org

Meble kuchenne na zamówienie

Jeśli zamierzamy naszą kuchnię urządzić według własnych pomysłów, wykorzystując jak najlepiej całą dostępną nam powierzchnię, powinniśmy zdecydować się na meble wykonane na zamówienie, według naszych oczekiwań, wskazówek i dostarczonych przez nas wymiarów. Jeśli mamy znajomego stolarza, warto rozważyć dostarczenie materiału, a jemu powierzyć obróbkę drewna. Generalnie, podstawową wadą takiego rozwiązania są większe koszty zakupu takich kuchni. W związku z tym, jeśli zależy nam przede wszystkich na finansach, lepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na kuchnie gotowe. Nie będziemy mogli wprawdzie urządzić kuchni według własnego pomysłu, jednak wydamy na jej umeblowanie o wiele mniej.