Treść główna

Porady Ciekawostki Materiały ścierne – rodzaje

Materiały ścierne – rodzaje

W pracach budowlanych stosuje się wiele różnorakich materiałów, które mają sprawić, że realizacja poszczególnych prac będzie łatwiejsza i przebiegać będzie dużo sprawniej. Wśród tych powszechnie wykorzystywanych materiałów są również produkty o charakterze ściernym, które umożliwiają obróbkę między innymi drewna.

materiały ścierne


Zasadniczo materiały ścierne obecnie wykorzystywane są w różnych sytuacjach. Określić je należy jako substancję mineralną, która po rozdrobnieniu ma możliwości szlifujące i skrawające i w takim też celu jest wykorzystywana. Stosowane Ściernice mogą mieć różne możliwości i właściwości. Wyróżnić możemy ściernice super twarde, twarde czy też polerujące, które mają doprowadzić ścierany materiał do co doskonałej gładkości, dlatego też charakteryzują się zastosowaniem drobnego ziarna.

Ziarno w materiałach ściernych

Kluczowym elementem każdego materiału ściernego będzie oczywiście ziarno. Jest to element materiału ściernego po jego rozdrobnieniu. W założeniu to właśnie ziarna pełnią rolę ostrzy skrawających. W zależności od rodzaju materiału ściernego również ziarno ma różną wielkość, która ma odgrywać poszczególne role w procesie ścierania.

materiały ścierne

Podział materiałów ściernych

Obecnie stosowane materiały ścierne dzielić można na naturalne oraz sztuczne. Wśród poszczególnych materiałów wybierać możemy konkretne produkty dostosowane do rodzaju wykonywanych prac. Jeśli chodzi o materiały ścierne naturalne to wszystkie produkty pochodzące z natury, które wykorzystuje się jako ściernice. Wyróżnić można tutaj takie elementy jak:

 • diament (D)
 • szmergiel (Sz)
 • korund (AN)
 • kwarc (K)
 • krzemień (KM)

materiały ścierne

Natomiast materiały ścierne o charakterze sztucznym to produkty, które pochodzą z chemicznej obróbki. Tutaj wyróżnić można wiele różnych substancji, które uzyskiwane są w taki sposób, by stworzyć najlepszy materiał ścierny do konkretnych zadań. Wymienić można najbardziej popularne rodzaje materiałów sztucznych, a będą to:

 • elektrokorund (A) (zwykły, półszklany)
 • węglik krzemu (inaczej zwany karborundem) (SiC)
 • diament sztuczny (SD)
 • borazon (BN) regularny
 • węglik boru (Bc)
 • Papier ścierny

Najbardziej popularnym materiałem ściernym jest od lat tak zwany papier ścierny. Poza nim jednak pojawiają się specjalne ściernice ceramiczne, które przygotowane są do zastosowania elektrycznego sprzętu. Chodzi o tak zwane szlifierki, w których specjalne tarcze wykonują prace związane ze ścieraniem. Są one przygotowane w taki sposób, by w krótkim czasie uzyskać pożądany efekt w czasie prac wykonywanych tarczą ceramiczną. Skuteczność jaką przynosi nam szlifowanie za pomocą elektrycznego sprzętu jest na wyjątkowo wysokim poziomie, dlatego rzeczywiście warto zdecydować się na korzystanie z takich rozwiązań.

Ogólnie rzecz biorąc materiały ścierne są obecnie rozwinięte doskonale i można znaleźć na rynku moc produktów, spośród których można wybrać takie rozwiązanie, które w konkretnym przypadku będzie sprawdzać się najlepiej. Sięgając po nowoczesne ściernice należy pamiętać, że obecnie przede wszystkim liczy się skuteczność prac, dlatego należy dopasować materiał ścierający do planowanego efektu, który chce się uzyskać.