Treść główna

Porady Ciekawostki Rodzaje i zastosowanie drewna miękkiego

Rodzaje i zastosowanie drewna miękkiego

Drewno to doskonały budulec, który stosunkowo łatwo poddaje się obróbce. Ze względu na to, drewno na sporo najróżniejszych zastosowań, począwszy od elementów konstrukcyjnych budynków, poprzez okna i drzwi, podłogi, boazerie, ogrodzenia, meble. Istotną cechą drewna determinującą jego przydatność do określonych zastosowań, jest tak zwana twardość mierzona zazwyczaj poziomem oporu podczas wbijania stalowego elementu. Twardość drewna zależy od gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi.

drewno miękkie

Na podstawie badań tego typu podzielono je pod względem twardości na sześć grup. I tak, do grupy bardzo miękkich należą: osika, topola, wierzba, świerk, jodła, limba, sosna. Do grupy miękkich można zaliczyć: brzozę, lipę, jawor, olchę, leszczynę, kasztana szlachetnego, jałowiec, platan, modrzew, mahoń. Z kolei drewno średnio twarde pochodzi z wiązu, dębu, jesionu, jabłoni, wiśni, natomiast twarde i bardzo twarde to: buk, grab, cis, akacja, heban. Oprócz wymienionych gatunków rodzimych, do dyspozycji mamy obecnie także miękkie drewno egzotyczne, takie jak na przykład samba, framire czy afrykańskie meranti.

Zastosowanie drewna miękkiego

Bardzo miękkie drewno, takie jak lipa, z oczywistych przyczyn jest podstawowym materiałem dla rzeźbiarzy. Nie przypadkowo ołtarz Wita Stwosza został wyrzeźbiony właśnie z lipy.

drewno miękkie

Jeśli chodzi o inne zastosowania, to wiele zależy także od jakości surowca, jednak generalnie bardzo miękkie i miękkie drewno służy do produkcji oklein, płyt wiórowych, papieru i celulozy, niekiedy mebli, galanterii drzewnej czy rękodzieła artystycznego, ale może być również wykorzystywane jako drewno konstrukcyjne w budownictwie lub specjalnego przeznaczenia, na przykład do wyrobu instrumentów muzycznych czy sprzętu sportowego.

Podstawową zaletą drewna miękkiego jest łatwość, z jaką można je obrabiać tworząc rozmaite kształty i powierzchnie. Nawet stolarz amator może sobie z tym poradzić przy użyciu podstawowych narzędzi, takich jak dłuta, strugi, piły i papier ścierny. Miękkie drewno nie jest jednak tak wytrzymałe i odporne, szczególnie na uszkodzenia mechaniczne, jak twardsze gatunki. Zobacz: gatunki drewna twardego.