Treść główna

Porady Ciekawostki Podkłady kolejowe z drewna

Podkłady kolejowe z drewna

Aby można było zamontować szyny, niezbędne są podkłady kolejowe. Są to poprzeczne do biegu toru belki, do których przytwierdza się za pomocą specjalnych mocować szyny. Najpopularniejsze są podkłady kolejowe wykonane z drewna.

drewniane podkłady kolejowe

Z jakiego drewna wykonuje się podkłady kolejowe?

Najczęściej podkłady kolejowe wykonywane są z drewna miękkiego takiego, jak sosna. Stosuje się również drewno twarde: buk oraz dąb. Zanim jednak podkłady zostaną umieszczone na swoim miejscu muszą zostać zabezpieczone specjalnym olejem kreozotowym, który chroni je przed gniciem.

Podział podkładów kolejowych

Podkłady kolejowe drewniane dzieli się, biorąc pod uwagę kształt przekroju poprzecznego. Opierając się na tym kryterium, wyróżnia się podkłady belkowe oraz obłe.

Zobacz także: drewno księżycowe

Drewniane podkłady – wady i zalety

Podkłady kolejowe mają zarówno wady, jak i zalety. Do tych pierwszych należy zaliczyć fakt, że nie przewodzą one prądu, co jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę to, że na kolei montowane są instalacje elektryczne. Dodatkowo podkłady z drewna świetnie tłumią drgania. W związku z tym są niezastąpione w przypadku takich obiektów, jak wiadukty oraz mosty. Wykorzystywane są także na łukach, których promień jest niższy niż dwieście pięćdziesiąt metrów oraz w tych miejscach, które charakteryzują się znacznym pochyleniem. Podkłady kolejowe z drewna odznaczają się trwałością sięgającą maksymalnie trzydzieści kilku lat.

drewniane podkłady kolejowe

Do wad podkładów drewnianych należy zaliczyć przede wszystkim koszt. Drewno nie jest materiałem najtańszym. Jednocześnie podatne jest na korozję biologiczną, co wiąże się z koniecznością stosowania wspomnianego już oleju jako środka impregnującego.

Czym można zastąpić podkłady kolejowe z drewna?

Najczęściej podkłady drewniane zastępuje się podkładami:
-stalowymi;
-betonowymi.

Te pierwsze układane są na trasach wykorzystywanych do przewodu ciężkich ładunków, takich jak na przykład materiały budowlane. Te drugie nierzadko łączone są z podkładamy drewnianymi. Podkłady betonowe dzieli się na belkowe oraz blokowe. Jeśli pod uwagę weźmiemy zbrojenia, wyróżnimy podkłady betonowe żelbetonowe oraz strunobetonowe.