Treść główna

Porady Ciekawostki Skrzynka na owoce – zrób to sam!

Skrzynka na owoce – zrób to sam!

Masz w ogrodzie lub przydomowym sadzie jabłka, gruszki, brzoskwinie, a może czereśnie i wiśnie? Podczas zbiorów będziesz potrzebować dużych skrzynek na owoce. Zrób je samodzielnie!

skrzynka z drewna

Skrzynka na owoce z drewna

Materiałem idealnym do wykonania skrzynki na owoce jest drewno. Drewniane listewki połączone ze sobą w odpowiedni sposób, pozwolą na stworzenie skrzynki stabilnej, wytrzymałej, która posłuży nam przez wiele lat podczas zbiorów.

Zastosowanie skrzynek z drewna

Nie tylko przy okazji zbierania owoców na swojej działce czy w przydomowym sadzie skrzynka na owoce znajdzie swoje zastosowanie. Można ją wykorzystywać również przy innych okazjach, między innymi przy podczas zakupów. Pakowanie napojów i soków w kartonach, kilogramów produktów sypkich jak mąka, cukier czy ryż albo owoców na straganach będzie łatwiejsze przy użyciu skrzynki z drewna.
Nadaje się ona do spiżarki albo jako ozdoba do kuchni. Możemy w niej trzymać owoce i warzywa, zachowując do nich stały, ułatwiony dostęp.

Jak zrobić skrzynkę samodzielnie?

Do wykonania samodzielnie skrzynki na owoce będziemy potrzebować albo listewek drewnianych, albo też płyty MFB o grubości 15 mm. Skrzynkę z płyty na pewno łatwiej wykonać. To płyta drewnopochodna, która ma wszechstronne zastosowanie w pracach remontowych, wykończeniowych czy dekoracyjnych. Do jej obróbki nie potrzeba zgoła żadnych profesjonalnych narzędzi.

Zobacz także: litery drewniane – zrób to sam

Natomiast deseczki można wykorzystać do stworzenia klasycznej skrzynki na owoce. Będziemy potrzebować dodatkowo:
• młotek,
• gwoździe i wkręty,
• wkrętarkę,
• piłę ręczną lub mechaniczną.

Najczęściej skrzynki na owoce mają wymiary około 40x60x20 cm, ale robiąc je samodzielnie, możemy wykonać tak naprawdę taką skrzynkę, która w 100 proc. spełni nasze oczekiwania.

skrzynka z drewna

Pierwszym krokiem przy jej wykonaniu jest odmierzenie poszczególnych elementów i przymierzenie ich do siebie. Trzeba wyciąć dno skrzynki – najlepiej z płyty lub listewek, a następnie boki i listwy o przekroju trójkątnym, z których można wyciąć narożniki skrzynki.

Zobacz także: stojak na wino – zrób to sam!

Przy skręcaniu wszystkich elementów ze sobą albo łączeniu ich przy użyciu gwoździ, trzeba pamiętać, że między dnem skrzynki a jej ściankami bocznymi powinna pozostać szczelina, co zdecydowanie ułatwi odprowadzanie wody z mokrych owoców, czy okresowe gruntowne wyczyszczenie skrzynki.

Dla zabezpieczenia drewna i elementów drewnopochodnych przed szkodliwym działaniem wilgoci należy pokryć skrzynkę lakierem bezbarwnym lub pomalować ją według własnego uznania.