Treść główna

Porady Ciekawostki Wiertła do drewna – rodzaje i charakterystyka

Wiertła do drewna – rodzaje i charakterystyka

Wiertło jest narzędziem skrawającym, przeznaczonym do wykonywania otworów w różnego rodzaju tworzywach, dzięki pomocy specjalnych wiertarek lub innych obrabiarek, wprowadzających samo wiertło w ruch wirowy. Istnieją różne rodzaje wierteł, przy czym wiele osób zastanawia się, czym się różni na przykład wiertło do metalu od tego przeznaczonego do drewna? Jakie to różnice i jakie wyróżniamy wiertła do drewna?

wiertła do drewna, wiercenie w drewnie

Wiertła do drewna i metalu

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem wierteł są te przeznaczone do metalu. Czym różnią się wiertła do drewna od wierteł do metalu? Te drugie muszą być niezwykle wytrzymałe, więc tworzy się je z twardych materiałów. Ich cechą charakterystyczną jest złota powłoka, która dodaje im trwałości, jak też właściwości samosmarujących. Wiertła przeznaczone do drewna są zaś bardzo różnorodne – drewno jest dużo miększe, więc kształt wiertła zależy od tego, jakie konkretnie dziury pragniemy w nim wywiercić. Wyróżniamy między innymi kręte wiertła do drewna, płaskie wiertła do drewna, wiertła spiralne, cylindryczne, a także otwornice, przeznaczone specjalnie do tworzenia otworów o dużej średnicy.

Kręte wiertła do drewna

Kręte wiertła przeznaczone są do wykonywania otworów o dużej głębokości. Dzięki nim można też uzyskać otwór o znacznej średnicy. Dzięki swojej budowie, wiertła pomagają usuwać wióry na bieżąco w trakcie pracy.

Zobacz także: wiercenie w drewnie

wiertła do drewna, wiercenie w drewnie

Płaskie wiertła do drewna

Płaskie wiertła do drewna przeznaczone są do używania, gdy zależy nam na wywierceniu dość dużych otworów – o średnicy dochodzącej do 45 milimetrów. Niestety, w tym przypadku co pewien czas trzeba dokładnie usuwać wióry z wierconych otworów.

Spiralne wiertła do drewna

Tego rodzaju wiertła przeznaczone są specjalnie do wiercenia w drewnie otworów o małych lub średnich średnicach. Specjaliści uważają, że to idealny typ wierteł w sytuacji, gdy zależy nam na uzyskaniu czystego, równego otworu – to znaczy wówczas, gdy bardzo istotne jest utrzymanie wiertła w jednym punkcie.

Zobacz także: piłowanie drewna

Cylindryczne wiertła do drewna

Cylindryczne rodzaje wierteł nazywane są również często sednikiem. Przeznaczone są do wiercenia płytkich otworów nieprzelotowych, posiadających płaskie dno. Zbudowane są ze specjalnego kolca centrującego, który musi posiadać dobrze naostrzone noże, by właściwie wykonywać swoją pracę.

Zdjęcia: echoDave_1990 via Flickr