Wybielanie podłogi drewnianej
W Polsce, w aranżacjach wnętrz, dużą popularnością cieszy się styl skandynawski, w którym dominującym kolorem we wnętrzach jest kolor biały. Aranżacje z wykorzystaniem tego stylu mogą wymagać zmiany koloru podłogi drewnianej właśnie na biel. Jak zatem wybielić podłogę?
Przygotowanie podłogi do wybielania
Zanim przystąpimy do wybielania podłogi drewnianej, trzeba sprawdzić, jak wykończona została posadzka. Niektóre powłoki nie pozwalają na bielenie, dlatego najpierw w ramach przygotowania do bielenia posadzki drewnianej trzeba przeprowadzić proces cyklinowania.
Czym wybielić podłogę?
Podłogę drewnianą można wybielić z zastosowaniem:
- lakieru,
- bejcy,
- farby,
- oleju,
- wosku,
- ługu itp.
Bielenie lakierem
Lakier z białym pigmentem pozwala na nieznaczne wybielenie podłogi. Z jego użyciem uzyskamy efekt rozjaśnienia drewna. Do bielenia można wykorzystać lakiery akrylowe, poliuretanowe, akrylowo-poliuretanowe i uretanowe. Nieszkodliwy dla zdrowia będzie biały lakier akrylowy, szybkoschnący, który przysłoni lekko rysunek drewna.
Bielenie farbą
Biała farba do podłóg skutecznie wybieli podłogę, ale zakryje też naturalny rysunek drewna, wraz z całym usłojeniem. Uzyskamy zupełnie białą posadzkę. Jeśli chcemy zachować wzór sęków i włókien drewna najlepiej wybrać farbę białą wodorozcieńczalną, która przeznaczona jest do parkietu. Inną możliwością jest biała farba akrylowa do podłóg rozrobiona z wodą, która długo schnie, ale przez to pozwala na dokonywanie łatwiejszych poprawek.
Bielenie bejcą
Biała bejca delikatnie rozjaśni drewno posadzkowe. Wodna bejca długo schnie i pozwala na dowolną ilość poprawek. Daje efekt równomiernego pokrycia drewna. Natomiast szybciej schną bejce spirytusowe, dlatego tu o poprawkach raczej nie będzie mowy.
Zobacz także: bejcowanie drewna
Bielenie olejem
Olej pozwoli na uzyskanie naturalnego wyglądu podłogi drewnianej i nada jej matowy, satynowy wygląd. Istnieje szeroki wybór olejów do bielenia drewna, a przy tym olej jest znakomitym impregnatem. Chroni drewno przed szkodliwym wpływem wilgoci, choć przez niego drewno staje się bardziej miękkie, więc może ulegać uszkodzeniom mechanicznym.
Bielenie woskiem
Podobnie jak olej zadziała na podłogę wosk – dobrze ją zaimpregnuje i wybieli, podkreślając rysunek słojów. Wosk wzmacnia włókna drewna i łatwo się go używa, ale przeznaczony jest do bielenia głównie drewna liściastego.
Ługowanie podłogi
Ługiem, czyli mieszaniną wody, mydeł roślinnych i wapiennych oraz sody kaustycznej, można wybielić drewnianą posadzkę. Ług wykorzystuje się od bardzo dawna do tego celu. Nadaje się do bielenia jasnych gatunków drewna.
Zobacz także: ługowanie drewna
Jaką najlepiej metodę wybrać?
Najlepiej zdecydować się na olej lub wosk do bielenia drewna. W obu przypadkach jest ono dodatkowo chronione przed wilgocią.
Czy można samodzielnie?
W większości przypadków bielenie posadzki drewnianej nie jest czynnością skomplikowaną i można ją przeprowadzić samodzielnie.
Jak dbać o wybieloną podłogę drewnianą
Po wybieleniu podłogi należy ją zakonserwować przeźroczystym lakierem, co pozwoli na zwiększenie trwałości powłoki i uzyskanie pożądanego efektu.
Zdjęcia: Fotor