Treść główna

Porady Ciekawostki Argania Żelazna – drewno arganiowe

Argania Żelazna – drewno arganiowe

Egzotyczne gatunki drewna są coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie oraz aranżacji wnętrz. Spowodowane jest to przede wszystkim ich wyjątkowym wyglądem który sprawia, że za ich pomocą można urządzić naprawdę ciekawie wyglądające pomieszczenia. Argania jest przykładem takiego właśnie drewna. Przykład ten jest ciekawy tym bardziej, że samo drzewo arganowe posiada wiele unikalnych cech, które czynią je tak wyjątkowym.

argania żelazna, drewno arganiowe

Argania – pochodzenie

Argania Żelazna jest endemicznym gatunkiem drzewa, występującym jedynie w północnej Afryce – konkretnie w regionie Sus w południowej części Maroka. Okazyjnie można ją spotkać również w niektórych częściach Hiszpanii – na przestrzeni lat próbowano je przenieść także do innych regionów świata, ale wysiłki te nigdy nie przyniosły żadnych efektów. Tak duża unikalność tego drzewa sprawia, że jest ono bardzo cenne. Większość badaczy zgadza się co do tego, że gatunek ten w ogromnym stopniu wpływa na funkcjonowanie całego okolicznego ekosystemu.

Zobacz także: Kotibe – drewno egzotyczne

Argania – charakterystyka i zastosowanie

Drewno z Arganii Żelaznej jest bardzo cenne, ale powszechnie wykorzystuje się je w kilku dziedzinach. Ze względu na pewne właściwości, nie sprawdza się raczej jako materiał na podłogę. Jest ono przede wszystkim dość miękkie i mało odporne na codzienne użytkowanie. Wykorzystuje się je głównie do produkcji ekskluzywnych mebli czy ozdobnych elementów dla rzeczy takich jak skrzynie.

argania żelazna, drewno arganiowe

W takiej roli sprawdza się doskonale. Czasami okazuje się, że zdobycie w naszym kraju wyrobów z tego drewna jest niemałym wyzwaniem. Nie należy jednak się zniechęcać, szczególnie biorąc pod uwagę jego wyjątkowe piękno. Drewno takie powszechnie jest wykorzystywane również jako materiał opałowy; można z niego uzyskać bardzo wysokiej jakości węgiel drzewny.

Zobacz także: Badi – drewno afrykańskie

Ciekawostką jest to, że samo drzewo arganowe posiada wiele innych zastosowań. Miłośnicy zdrowego odżywiania się i medycyny naturalnej na pewno doskonale znają właściwości olejku arganowego, uzyskiwanego z nasion tego drzewa. Jest on znany przede wszystkim jako fantastyczne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych cennych dla nas składników odżywczych.

Zjęcia: Wikipedia