Treść główna

Porady Ciekawostki Choroby modrzewia

Choroby modrzewia

Modrzew jest jednym z częściej spotykanych na terenie naszego kraju drzew. Jako jedyne drzewo iglaste nie gubi swoich igieł na zimę. Jesienią przebarwia się na piękny złoty kolor, ciesząc nasze oczy wyjątkową urodą. Niestety, drzewo to często pada ofiarą rozmaitych szkodników i chorób. Jakie są te najczęstsze? Jak należy im zapobiegać? Jakie mogą być konsekwencje, kiedy nie zareaguje się w porę?

choroby modrzewia

Modrzew i jego najpopularniejsze szkodniki

Modrzewie, które posadzone zostały w pobliżu świerków są silnie narażone na atak ochojnika świerkowo – modrzewiowego. Infekcja pasożytem objawia się tworzeniem się zgrubień na gałęziach galasów. Typowe są również białe kłaczki mające postać jakby powleczonego woskiem puchu. To właśnie pod nim doskonale ukryte są larwy pasożyta oraz samice, które pozbawione są skrzydeł. Wszystkie zgrubienia należy niezwłocznie spalić. Konieczne jest również zastosowanie oprysków preparatami o odpowiednim działaniu. Roślinę można uchronić przed infekcją, nie sadząc jej koło świerków. Zaleca się również unikanie nasadzeń większej ilości modrzewi blisko siebie.

Zobacz także: choroby sosny

Modrzew i jego najpopularniejsze choroby

Najczęściej spotykaną chorobą modrzewia jest opadzina igieł, która atakuje zarówno starsze, jak i młodsze egzemplarze. W przypadku zainfekowania igły przybierają żółty kolor i to już wczesną wiosną. Na samym początku zmiany są niewielkie, ale błyskawicznie się rozprzestrzeniają. Igły, które zostały porażone, opadają, co prowadzi do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej rośliny. Modrzewie zaatakowane opadziną igieł są dużo bardziej narażone na atak pasożytów.

choroby modrzewia

Zobacz także: choroby i szkodniki świerków

Choroby i szkodniki modrzewia – konsekwencje

Brak odpowiedniej interwencji zarówno w przypadku chorób, jak i inwazji szkodników doprowadzi prędzej czy później do zasychania rośliny. Im wcześniej się zareaguje, tym większe szanse na to, że drzewo uda się uratować. Obecnie w sklepach z środkami ochrony roślin znaleźć można preparaty doskonale radzące sobie z najczęstszymi chorobami i pasożytami atakującymi modrzewie.