Drewno owocowe – co powinniśmy o nim wiedzieć?
Drewno owocowe – z wiśni, śliwy, jabłoni czy gruszy, posiada wiele właściwości cennych dla człowieka. Jak może ono być stosowane w praktyce?
Zastosowanie drewna owocowego
Drewno owocowe posiada wysokie właściwości energetyczne, dlatego z powodzeniem używane jest w postaci drewna na opał i do kominka. Z uwagi na specyficzny, przyjemny zapach, który wydobywa się z niego podczas palenia, często takie drewno wykorzystywane jest w wędzarniach. W szczególności jest przy tym ceniona śliwa, wiśnia i czereśnia, które nadają wędzonym mięsom, rybom czy serom niepowtarzalnego aromatu. Wszystkie mają wysoką gęstość, dlatego ich wartość energetyczna jest znacząca.
Drewno z gruszy nadaje się na okleiny, meble, okładziny i parkiety. Można wykonywać z niego ramy, przybory kreślarskie, czy uchwyty narzędzi.
Drewno wiśniowe wykorzystywane jest w stolarce i także do produkcji instrumentów muzycznych. Można z niego wykonać elementy z zakresu rzemiosła artystycznego.
Drewno śliwy ma wysoce dekoracyjny charakter i jest wykorzystywane jako surowiec do produkcji mebli. Cenią je lutnicy, którzy produkują z niego pudła akustyczne i instrumenty perkusyjne.
Popularne gatunki drewna owocowego
Do najbardziej powszechnych rodzajów drewna owocowego zalicza się drewno gruszy, które jest drewnem dekoracyjnym. Posiada równomierną, szarą do czerwonej barwę, często o plamkach rudych. Drewno to nie posiada połysku, jest twarde i średnio ciężkie. Ma równomierną gęstość. Świetnie się skrawa płasko i obwodowo, jest mocne i dosyć elastyczne. Dobrze się je suszy, choć proces ten należy przeprowadzać powoli i przechowywać drewno w suchych warunkach.
Dużą popularnością w grupie drzew owocowych cieszą się wiśnie, nie tylko z uwagi na owoce, jakie wydają. Drewno wiśniowe przypomina drewno czereśni, choć różnią się one pomiędzy sobą barwą – wiśnia jest brązowa i tylko miejscami przechodzi w różowy kolor, zaś czereśnia jest różowa z domieszką koloru brązowego.
Wiśnia to drewno twarde, mało łupliwym, odpornym na ścieranie, co stwarza pewne problemy przy obróbce. Drewno to charakteryzuje się dużą kurczliwością i małą skłonnością do pękania. Można je szlifować, malować lakierami i olejami, giąć, parzyć i kleić. Wiśnia poddana procesowi suszenia wytrzymuje długi czas i można ją przechowywać w zasadzie w dowolnych warunkach. Jest odporna na działanie bakterii, grzybów i owadów.
Śliwa jest drewnem o ciekawej kolorystyce i rysunku słojów, ale może sprawiać pewne problemy podczas suszenia – wypaczać się i pękać. Nie łatwo jest też obrabiać mechanicznie takie drewno.