Stropy drewniane – wady i zalety
Drewniane stropy stosowane są od wieków w budynkach mieszkalnych i innych. Poznaj jakie Jakie są ich zalety? Czy mają także wady?
Stropy drewniane w domu – jakie wybrać?
Inwestorzy domów jednorodzinnych mają do wyboru stropy drewniane:
- żebrowe. Jako element nośny wykorzystuje się w nich wykonane z litego drewna, materiałów drewnopochodnych lub stalowych dwuteowników żebra. To strop stosunkowo drogi, ale bardzo trwały i estetyczny;
- belkowe. Elementem nośnym są tutaj drewniane belki wykonane z litego drewna lub prefabrykowanego drewna. Jest to najtańszy z rodzajów drewnianych stropów. Stąd też najczęściej wybierany jest on przez indywidualnych inwestorów;
- belkowo-żebrowe. Łączy w sobie cechy charakterystyczne dla stropów belkowych i żebrowych. Koszty jego wykonania są droższe niż pozostałych rodzajów stropów drewnianych, mimo że do jego wykonania potrzebna jest mniejsza ilość drewnianych elementów.
Zobacz także: strop drewniany
Zalety stropów drewnianych
Drewniane stropy mogą zostać wykonane nie tylko w domach drewnianych, ale także murowanych. Są lekkie, a ich budowa przebiega bardzo szybko i nie wymaga stosowania użycia specjalistycznych maszyn. Do tego mają one bardzo efektowny wygląd, szczególnie strop belkowy. Można go zasłonić, ale go pozostawić nieosłonięty. Kiedy drewniany strop znudzi się właścicielom domu mogą dokonać jego szybkiej przebudowy lub wymiany.
Zobacz także: płyty drewnopochodne
Wady stropów drewnianych
Za jedną z największych wad stropów drewnianych z pewnością można uznać fakt, iż mają one słabe parametry izolacji akustycznej. Nie można też zapomnieć, że drewno to materiał łatwopalny. Decydując się na strop drewniany należy pamiętać, że wszystkie drewniane elementy muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed działaniem ognia. Stropy drewniane „pracują” – nie są odporne na zmiany wilgotności i temperatury. Są także mniej wytrzymałe od stropów wykonanych z betonu. Drewniany strop wymaga także zabezpieczenia odpowiednimi preparatami przed działaniem owadów i grzybów domowych.
Zdjęcia: daveynin, RobinJP via Flickr