Drewno egzotyczne Sipo – Utile
Możliwość zastosowania drewna egzotycznego, pozwala na uzyskanie oryginalnej kolorystyki zawartej w wyjątkowo bogatej palecie barw. Niepodważalnym atutem coraz popularniejszych „egzotyków” są bez wątpienia ich specyficzne właściwości fizyczne i mechaniczne. To właśnie one rzutują w największym stopniu na walory użytkowe danego gatunku drewna, które może być stosowane wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.
Drewno Sipo – Utile – charakterystyka
Nazwa botaniczna, typowo naukowa dla Sipo – Utile to Entandrophragma utile. Zgodnie z obowiązującą w tej kwestii normą DIN EN 13 556 w handlu jest dostępna także pod nazwą ENUT. Innymi obowiązującymi nazwami handlowymi dla tego gatunku drewna jest Assié, Assi, Alamando, Bada, Efou-konkonti, Mébrou, Kos-kosi, Mouragalamondo, Ombolobolo i Zuiri. Miejscem występowania Sipo – Utile jest tropikalna Afryka gdzie osiąga wysokość przekraczającą nawet ponad 200 stóp (60 m.) i średnicy pnia wynoszącym ok. 2-3 m. Na kontynencie tym występuje i jest dystrybuowana między innymi na terenach Środkowej i Zachodniej Afryki, Angoli, Kamerunu, Kongo, Nigerii, Gabonu, Ghany, Liberii, Ugandy, Zairu i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Drewno Sipo – obróbka
Obróbka drewna nie przynosi większych problemów, jest ono dość podatne na różnego rodzaju metody skrawania a jedynie w pewnych miejscach gdzie rosły gałęzie i pojawia się silniejszy układ włókien może dochodzić do postrzępienia włókien obrabianego materiału. Obrabiając drewno należy zachować szczególną uwagę w trakcie procesu suszenia (zobacz także suszenie drewna).
Sipo – Utile mając pewne skłonności do skręcania i pęknięć powinno być suszone w wyjątkowo delikatny sposób. Dotyczyć to będzie zwłaszcza elementów o cieńszym przekroju. Elementy nieco grubsze są mniej podatne na tego rodzaju działanie.
Skurcz przy suszeniu dla drewna świeżego do wilgotnego od 12 do 15 %.
- kierunek promieniowy 3.0
- kierunek styczny 3.5
Współczynnik skurczu w kierunku promieniowym 0.18 – 0.22 %, w kierunku stycznym 0.23 – 0.26 %.
Drewno Sipo – Utile – zastosowanie
Sipo Utile jest rodzajem drewna, które może być stosowane zarówno w formie podłogi w domowej łazience (zobacz także: drewniana podłoga w łazience), jak też konstrukcji i wykończenia powierzchni podłogowej balkonów i tarasów. W tym przypadku należy jednak zapewnić dla drewna brak kontaktu z podłożem. Ponadto wykorzystywane jest do pokryć ścian i sufitów, mebli, fornirów dekoracyjnych i stolarki okiennej i drzwiowej.
Zdjęcia: Wood-database